Môže pitie vína vyriešiť surovinou krízu v stavebníctve?

Napríklad aj vaša fľaša od Chardonnay, ktorú odhodíte do zeleného kontajnera, ešte nájde využitie.

Boom českého stavebníctva

Českému stavebníctvu sa darí. Podľa Českého štatistického úradu vzrástla na jar u nás stavebnej produkcie medziročne o 8,9 %. Stavebné úrady vydali medziročne o 5,5 % stavebných povolení viac a bolo zahájených o 34,2 % bytov viac. Dokončených bolo o 26,5 % bytov viac ako v minulom roku. Tak hovoria čísla. Hlavnou príčinou stavebného boomu sú s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi dostupné hypotéky z minulých rokov a vyššia podpora z fondov štátnych dotačných programov, či už išlo o program Zelená úsporám, alebo iné.

Rub a líc

Avšak nič nie je len čierne a biele. Dopyt po výkonoch stavebných firiem je natoľko vysoký, že nielen že spôsobuje dlhé stavebné lehoty, ťahá nahor ceny stavebných prác, ale spôsobuje aj nedostatok materiálov. Výrobné kapacity niektorých výrobcov sú dočasne vyčerpané. „Počas piatich až desiatich rokov hrozí surovinová kríza,“ oznámil pred dvoma mesiacmi ložiskový geológ Josef Godány serveru idnes.cz. Bude chýbať kameň, štrk aj piesok. Proti zakladaniu nových ložísk však často bojujú obyvatelia blízkych obcí, alebo rôzne ekologické združenia. Naopak dovoz týchto surovín by značne predražil stavby, a to nielen budov, ale aj ciest a železníc.

Nie je piesok ako piesok

Napríklad piesok, ktorý sa váľa na rozsiahlych púšťach celého sveta, je pre stavebníctvo úplne nevhodný. Jeho zrnká sú vplyvom vetra natoľko ohladené, že nedržia pohromade. Niektoré spoločnosti sa už snažia vyvíjať špeciálne procedúry, ktoré by z púštneho piesku urobili vhodnú stavebnú surovinu, ale stále ide o veľmi nákladné a veľmi náročné technológie.

Môže pitie vína vyriešiť surovinovou krízou?

Zatiaľ teda najvhodnejším riešením nedostatku stavebných surovín sa stále javí recyklácia a nachádzanie nových materiálov. Jedným môže byť napríklad penové sklo. Ide o materiál, ktorý sa vyrába recykláciou obalového skla, napríklad fliaš od vína. Môže sa vyskytovať v rôznych formách frakcií. Od jemnej sklenej múčky, cez formu drobného štrku, až k podobe väčších kameňov. Tie sú však od kameniva vďaka svojej pórovatosti veľmi ľahké a dajú sa uhrabať obyčajnými hrabľami. Pre stavebníctvo sa hodí aj vďaka svojim vlastnostiam. Výborne izoluje, nenasiakne vodou, je mrazuvzdorné, veľmi pevné a nechutí hlodavcom. Pre zaujímavosť, z 20 000 fliaš od vína sa vyrobí cca 82 m3penového skla. A také množstvo sa už dá použiť na základovú dosku rodinného domu. A kto vie, napríklad aj vaša fľaša od Chardonnay, ktorú odhodíte do zeleného kontajnera, ešte nájde využitie. Podľa Eurostatu nie je Česká republika na tom s triedením tak zle. České domácnosti vytriedia okolo 75 % všetkých obalov a z hľadiska recyklácie sme na tom z 28 európskych krajín na 6. mieste.

Tak pite, trieďte a stavajte.