Penové sklo vystriedalo squattery

Penové sklo vystriedalo squattery

Bývalá pľúcna klinika v Jeseniovej ulici na Prahe 3 mení svoju podobu. Opustenú budovu, ktorú vlastní Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC), donedávna okupovali aktivisti z Autonómneho sociálneho centra Klinika, ktorí si z nehnuteľnosti urobili squat. Po dramatických a dlhodobých ťahaniciach sa podarilo squatery vyhnať z ich pomyselného raja a SŽDC mohla po niekoľkých rokoch konečne začať s plánovanou rekonštrukciou. Tá bude investora stáť 48 miliónov korún.

Z pôvodného objektu nezostane príliš veľa. Len hrubá stavba s existujúcim nosným systémom. „Základové múry však bolo treba tepelne zaizolovať, preto sme museli okolo všetkých múrov urobiť drenážne obsypy,” opisuje Jan Čapka z dodávateľskej firmy Proxima, a.s. a dodáva:

„Ako izolačný prvok sme použili tzv. penové sklo, ktoré nenasiakne vodu a je vyrobené z odpadového obalového skla. Je teda 100% ekologické a znovu recyklovateľné. Radosť z neho mali aj naši chlapi na stavbe, ktorí sa podivovali nad jeho ľahkou váhou. Ono odvodiť ručne v koliesku 200 m3 materiálu do suterénu, to už si vyberáte,“ smeje sa Čapka.

V hlavnej úlohe penové sklo

Penové sklo bolo vďaka svojej nosnosti použité aj na výplň priestoru bývalej kotolne. „Penové sklo sme nevybrali náhodou,” potvrdzuje Jiří Svoboda, generálny riaditeľ SŽDC. „Sledujeme moderné trendy a dávame dôraz na ekológiu. Chceli sme si na pilotnom projekte odskúšať nový materiál. Vieme, že penové sklo sa vďaka svojim parametrom hodí aj na rekonštrukcie historických budov. Ak sa osvedčí, mohli by sme ho použiť aj pri rekonštrukcii Fantovej budovy na pražskej Hlavnej stanici.”

Vďaka novým priečkam vznikne aj úplne iná dispozícia budovy. Popri zamestnancoch Správy železničnej dopravnej cesty sa sem tak zmestí aj ordinácia zubných lekárov a presunie sa tam aj časť z Domu detí a mládeže v Prahe 3 – Ulita, ktorá teraz sídli na Balkáne. Súčasťou rekonštrukcie je aj nový bezbariérový prístup do budovy, s tým súvisiaci výťah av podkroví vznikne aj vďaka novej streche nadstavba.

STAVEŤ SA ZAČALO NA JESEŇ MINULÉHO ROKA A NA NOVÉ OFFICE PRIESTORY SA VEREJNOSŤ MÔŽE TEŠIŤ Z KRAJA ROKA 2022.