Fanúšikovia najväčších futbalových hviezd budú chodiť po podloží z penového skla

Fanúšikovia najväčších futbalových hviezd budú chodiť po podloží z penového skla

Pred rokom vyrástol v Bratislave na Tehelnom poli najmodernejší a technologicky najvyspelejší štadión v strednej Európe. Štadión, ktorý je zázemím pre ŠK Slovan Bratislava aj slovenskú futbalovú reprezentáciu, spĺňa kritériá UEFA 4. Vďaka tomu sa tu môžu organizovať okrem medzinárodných a ligových stretnutí aj zápasy Ligy majstrov, Európskej ligy a majstrovstiev Európy či sveta. 

A fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Je pre nich pripravených 22 500 miest na sedenie pod krytou strechou a výnimočný pocit „ihriska ako na dlani“. Je to dané sklonom, výškou a nasvietením tribún. Oblúková konštrukcia je potiahnutá bielou membránou s nasvietením z troch strán a hliníkovou konštrukciou zo strany štvrtej. 

Samotnú stavbu projektu zahŕňajúcu okrem štadióna aj parkoviská a komerčné priestory (bytové domy) vykonávala firma Strabag, ktorá postupom času postavila na Národnom štadióne všetky tribúny, osvetlenie, opláštenie i zázemie. „Bratislavský štadión sa môže pýšiť štatútom najzelenšieho štadióna v Európe,“ hovorí Andrej Spišiak, hlavné stavbyvedúce spoločnosti Strabag a dodáva: „Takmer 50% vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov. Preto sme tiež kládli dôraz na aj na použitie ekologických materiálov.“

Jedným z nich je aj penové sklo, ktoré bolo použité ako podložie chodníkov a námestí pri obchodnej pasáži. Ide o stavebný materiál, ktorý je vyrobený z recyklovaného skla a má extrémne nízku objemovú hmotnosť. „Penosklo nám pekne zapadlo do konceptu ekologického štadióna, kedy sme ním nahradili polystyrenbetón. Uvítali sme však aj jeho ľahkú spracovateľnosť a nenasiakavosť vodou,“ vysvětluje Spišiak.

„Na projekt sme dodali 300 kubíkov penového skla,“ hovorí Ján Cimburek z príbramskej spoločnosti Refaglass. „Som rád, že môžeme byť súčasťou tak modernej, technologicky vyspelé a zároveň ekologické stavby,“ dodáva Cimburek.

Základná použitá technológia na štadióne je systém tepelných čerpadiel voda/voda. Napríklad počas letného počasia, kedy sa chladí, sa odbúrané teplo využíva napríklad na výrobu teplej úžitkovej vody. Na zalievanie trávnikov, alebo splachovanie toaliet sa zase využíva dažďová voda. 

Momentálne sa vo svete ťažko hľadá tak rozsiahly projekt s vysokým percentom obnoviteľných zdrojov. 

Futbalový štadión sa nachádza na Tehelnom poli, na ulici Viktoria Tegelhoffa. Slávnostne bol otvorený 3. marca 2019 zápasom ŠK Slovan Bratislava proti FC Spartaku Trnava, pričom sedačky boli do jednej obsadené. Slovenskí a českí fanúšikovia sa tak môžu tešiť, že svoje obľúbené hviezdy svetového futbalu budú mať na dosah ruky.