Ako zrekonštruovať starú chalupu? Stavajte (sa) na penu ako pán Koutný

Pán Koutný, vysvetlite mi, čo to je za kamene? 
Ide o izolačný materiál, ktorý je vyrobený zo 100% recyklovaného skla. Akákoľvek fľaša, napríklad aj tento fľaštič, sa rozdrví na črepy, potom rozomelie na múčku a skrátene povedané tepelným spracovaním sa z toho vyrobí tento izolant. Je to ekologický a zdravotne nezávadný materiál. 

Na čo celú túto hromadu použijete? 
Skoro úplne všade (smiech). Dá sa povedať, že s penovým sklom vstávam, s penovým sklom zaspávam. A nemám na mysli len túto fľašu od piva. Najväčším problémom tejto chalupy bolo vlhko. V spálni bola cítiť pleseň a vlhko, vzlínali nám od toho steny a opadávala omietka. O tom, že manželke bola od nôh taká zima, že bez sexi zateplených ponožiek už ani nevyliezla z postele, ani nemusím rozprávať. Rozkopali sme teda podlahu, vyviezli hlinu, piesok a popol a namiesto nej sme obyčajným kolieskom navodili toto penové sklo. Aké je ľahké, nie je na to potrebný ani žiadny stroj a uhrabete to obyčajnými hrabľami. Aj malá nám pomáhala. Penové sklo nenasiakne, nesmrdí, a bez toho, aby sme mali podlahové kúrenie, tak podlaha naozaj nie je studená. 

Koľko kubíkov penového skla padlo na túto miestnosť? Čitateľom prezradíme, že odhadom má 20 m2 a dávalo sa preč 30 centimetrov hliny, piesku a popola. 
Celkom 8 kubíkov a 4 kubíky som ešte použil na izoláciu zhora. To znamená stropu. Bol tam povalový strop a hlinený zákop, tak za neho. Niečo vám prezradím. Manželka sem so mnou vôbec nechcela jazdiť. Poznáte to. Zima od nôh a navyše, nad hlavami nám behali myši. Zožrali nám všetok polystyrén ako izoláciu. Použil som tiež penové sklo a je po probléme. Hlodavcom to vôbec nechutí. 

S nadsadením sa dá povedať, že vám penové sklo zachránilo manželstvo. 
Presne tak. Zima a myši sú preč. Teraz už nám nad hlavami lieta len kuna, ale na tú je aj penové sklo krátke. A až z týchto ľahkých kameňov urobím aj gabión, aby sme mali od zvedavého suseda trochu súkromia, tak sem snáď manželku dotiahnem aj na trvalo. Ale to tam radšej nepíšte (smiech).

Aké plány máte do budúcna? 
Určite ste si všimli tu tú dieru. Predtým sme sa chodili kúpať do rybníkov, ale tie tu teraz sú samé sinice, tak sme sa rozhodli pre bazén. Ale sme na Vysočine, je tu predsa len chladnejšie, takže ho tiež určite zateplím.

Predpokladám zase penovým sklom? 
Samozrejme. Osvedčilo sa. Bazén bude zapustený do zeme a po obvode nasypem penové sklo. Voda by mala byť asi o 5 stupňov teplejšia. A čo mi z tejto hromady ostane, použijem na terénne úpravy. Vymodelujem nejaký kopček, skalku a tak. Oproti hline si tento materiál tzv. nesadá a dá sa urobiť všetko bez techniky, len hrabľami. Ale poďte sa stavať už na tú penu.